Czym był Pegasus i dlaczego pojawiał się w niemal każdym polskim domu?

Pegasus to jedna z najbardziej kultowych konsol lat 90. Była ona niejako klonem japońskiego Famicomu. Funkcjonalność azjatyckiej konsoli pragnęli wykorzystać Polacy, którzy ściągnęli ją z Tajwanu i przerobili na polski rynek. Dlaczego Pegasusy były tak popularne i w co można było na nich zagrać?

Skąd wzięła się popularność konsoli?

Na polskim rynku konsol w lata dziewięćdziesiątych niespecjalnie było w czym wybierać. Nagle z niczego nagle pojawił się Pegasus, w dodatku w dość atrakcyjnej jak na tamte czasy cenie. Sprzęt bardzo często wykorzystywał pirackie kartridże, które można było kupić w całym kraju. Były produkowane zazwyczaj w Rosji oraz Chinach. Konsola była przy okazji bardzo grywalna i posiadała wygodne pady. Zanim pojawiły się produkty firmy SEGA w Polsce pojawiło się kilka rodzajów Pegasusów, między innymi w wersji “Super” czy “Family Game”.

W co można było grać na Pegasusie?

Pegasus był pierwszą konsolą, która posiadała tak szeroki wybór grywalnych tytułów. Kilka z nich do dzisiaj jest uznawanych za kultowe. Wystarczy wspomnieć o słynnym “Mario Brosie”, “Contrze”, “Bombermanie” czy “Adventure Island”. Gry na Pegasusa w większości były w miarę prostymi zręcznościówkami. Bardzo znana była też gra “Duck Hunt”, w której celem było strzelanie do kaczek za pomocą pistoletu podpinanego do sprzętu. Ciekawostką była też możliwość podpięcia słuchawek do pada. Popularne były też tytuły sportowe, takie jak “Track and Field Olimpiada” czy piłkarski “Goal 3”. Zdarzały się też klasyczne wyścigówki w rodzaju “Rad Racer”.