Leasing samochodu

Leasing samochodu jest specyficzną formą finansowania, która pozwala na korzystanie z pojazdu przez określony czas, wiedząc o tym, że nie należy on bezpośrednio do nas, a do leasingodawcy. Można powiedzieć, że taka instytucja np. bank czy inna, prywatna firma leasingowa, udostępnia nam pojazd do korzystania z niego, w ramach stałej, comiesięcznej opłaty. Co ciekawe, biorąc samochód w leasing na firmę, można swobodnie wliczać raty w koszty, dzięki czemu co miesiąc ma się odpowiednio zmniejszony podatek. Na koniec umowy leasingowej podejmuje się decyzję, czy za symboliczną kwotę (najczęściej w wysokości jednej raty), wykupuje się pojazd na własność, czy też rezygnuje z niego i np. zaciąga kolejny leasing, na nowe auto.

Jeśli chodzi o leasing samochodu, możemy tu wyróżnić dwa jego rodzaje: pierwszym jest leasing operacyjny, a drugim typowo finansowy. Operacyjny pozwala na wrzucenie w koszty uzyskania przychodu praktycznie każdego wydatku, jaki wiąże się z pojazdem (paliwo, raty, przeglądy, zakup dodatkowego wyposażenia itd). Finansowy leasing samochodu umożliwia z kolei wykonanie tzw. odpisu amortyzacyjnego i sprawia, że od początku leasingu to my jesteśmy właścicielem pojazdu, a nie leasingodawca. Warto wiedzieć, że chociaż ogólne zasady działania leasingu są takie same, to każda z firm, która go udziela może mieć inną ofertę, inne oprocentowania i inne dodatkowe opłaty, jakie będą się z nim wiązać. Bardzo ważne jest, żeby jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej porównać ze sobą różne oferty.

Leasing samochodu z USA jest bardzo popularną formą finansowania zakupu auta. Można powiedzieć, że jest to najczęściej wybierana metoda przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, które potrzebują nowego auta do codziennego dojazdu do pracy. Warto mieć na uwadze fakt, że przy leasingu samochodu z USA oprócz samego pojazdu, musimy także zwrócić uwagę na kilka innych czynników, jak np. wysokość miesięcznej raty, czy też okres trwania umowy leasingowej. Bardzo ważne jest także to, żeby dokładnie przeczytać umowę leasingową i upewnić się, że rozumiemy wszystkie jej postanowienia.