Polecenia przy obróbce CNC

Programowanie to zestaw kodów oprócz tych podstawowych kodu G i kodu M i pozycjonowania osi X/Y/Z w obróbce CNC używane są inne polecenia. Polecenie rozpoczęcia obrotu wrzeciona M03 wymaga polecenia „S”, które kontroluje prędkość wrzeciona w obr./min.

Zostanie to dodane do kodu: G i M w postaci cyfr i będzie to wskazywać na prędkość wrzeciona 3820 obr./min., czyli na początek program ustawia geometrię (G, M) i prędkość wrzeciona (S). Inne możliwe funkcje: (F) szybkość posuwu, (T) numer narzędzia, (H) wywołanie kompensacji długości narzędzia. Można użyć wielu innych oznaczeń alfanumerycznych, w zależności od możliwości maszyny CNC. Należy pamiętać, że konkretne przykłady kodów G i M, które zbadaliśmy, są oparte na programach poziomych i pionowych centrów obróbkowych. Tokarki CNC używają również kodu G i kodu M, ale możesz spodziewać się różnych poleceń i sekwencji toczenia. Podczas gdy maszyny są często programowane bezpośrednio za pomocą kodu G, programista CNC często używa narzędzia do programowania komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM) wysokiego poziomu.

CAM to oprogramowanie do tworzenia kodu, które pomaga programistom w tworzeniu odpowiedniego kodu dla projektu. Standard w branży CNC, pobiera dane od programisty (wszystko, co musi zrobić) i tworzy odpowiednie programowanie kodów G i M.

Oto uproszczony przykład działania. Programista importuje model maszyny i uchwyt obróbkowy. Następnie programista wybiera narzędzia i ścieżki oprzyrządowania, w które trafi wrzeciono, a kod jest tworzony przez oprogramowanie. Programista pracuje z modelami CAD, ale odwołuje się do wydruku w celu uzyskania dokładnych specyfikacji i tolerancji.

System CAM może wymagać nawet dwóch tygodni programowania, jeśli część jest złożona (duży rozmiar i wiele potrzebnych narzędzi), ale prosta część może zająć tylko dwie godziny. Znajomość środowiska jest wiec konieczna kurs programowanie CNC jest koniecznością by obsługiwać i kodować takie maszyny. Ale korzyści oczywiste, bo praca na 4 narzędzia jest prosta w porównaniu do pracy na 100 narzędzi. Oprogramowanie pokazuje wizualizację całego projektu, znajdują się foldery zawierające kod potrzebny do wykonywania różnych funkcji. https://mastern.pl/